Cena štěněte pyrenejský mastin

Aktuality
Hlavní strana
Standard plemene
Proč mám pyrenejce
Cena štěněte
Vybíráme štěně
Štěňata
Odchovy
Naši psi
Naše feny
Videa
DKK,DKL,HDD
Egi a Benny Chorvatsko
Charlie a Egi skola.htm
Příběh Fergany
Příběh Kalifornie
Příběh Elišky
Vzpomínáme
PF 2009
 

Dobrý den,

 

Chtěla bych Vám trošku nastínit náklady na odchov plemene pyrenejský mastin, aby to nevypadalo, že budu v balíku, až všechna štěňata prodám a kolik na nich nevydělám.

 

Navíc jedná se o málopočetné plemeno, ke krytí v ČR jsou dle mého nyní pouze pár slušných pejsků  – beru výšku, genetický potenciál, vyšetření na kyčle, lokty , vzhled atd. Každý chovatel ve svém chovu preferuje něco jiného a to co chci já, nemusí chtít jiný chovatel.

 

Od roku 1997 bylo k dnešnímu datu 4.5.2018  zapsáno (narozeno)  a dovezeno dohromady 602 jedinců a jsou mezi nimi i moje štěňata, což je vlastně za 20 let. Z tohoto počtu je samozřejmě již hodně pejsků mrtvých a další jsou prodaní do jiných států- odhadem v ČR bude nyní cca 80 jedinců.

 

Chov je tedy docela náročný na výběr chovných jedinců, aby nebyla úzká chovná základna. Ta se musí jedině rozšířit tím, že buď tedy někdo sedne do auta a doveze štěně , nejvíce nyní Itálie a země původu Španělsko. Cena takového štěněte se pohybuje 1200-1500 Euro. Samozřejmě, že se musí připočítat náklady na cestu, dálniční poplatky,naftu,hotel pro odpočinek, jídlo a to je  cca 600 Euro, moje zkušenost z prosince 2016 a čtyři dny na cestě do Španělska a zpátky vlastním autem. Jste tedy s nákupem štěněte na nějakých 2100 euro, pouze pořízení. A také svůj čas a ten se bohužel zaplatit nedá a opotřebení svého auta,které vám taky nikdo nedá. Poslání štěněte letadlem stojí cca 1000 Euro, ale pak si štěně nemůžete osobně prohlédnout. Někdy se stane, že se vám štěně nebude líbit a 600 Euro za cestu vlastně vyhodíte a udělali jste si drahý výlet.

 

Pak se takové štěně musí dobře živit, musí po 18 měsíci na RTG kyčlí a loktů, musí mít nějaké výstavy a to také stojí nemalé peníze. Jedno vyšetření na rtg i s posouzením je cca 3500-4000 Kč, jedna výstava stojí cca 1000 Kč, zahraniční 40-50 Euro + náklady na cestu , hotel. Mě výstava 1.-2.4.2017 v Bratislavě  vyšla na 76 Euro + 1600 Kč nafta, + 50 Euro hotel a jídlo a pití nepočítám. Samozřejmě, že pes potřebuje očkování, odčervování, přípravky na klouby , přípravky proti blechám a klíšťatům a další náklady.

Pokud chovatel chová pak na svém odchovu např. feně tak ani ta není zdarma. Vlastně si jí tedy koupí za 20 tisíc a pak má fena ty stejné náklady jako pes kupovaný v cizině  To znamená, očkování, odčervování, pas, čip, rodokmen, krmení, odblešovací a proti klíšťové prostředky, péči, veterinu atd. do věku 3-4 let než fena může mít štěňata ,pokud je tedy bude mít. Pouze když si nechá svůj vlastní odchov,tak náklady na pořízení jsou menší než v cizině a tím,že si nechá svoje štěně a dál na něm chová, tak si dělá reklamu sám sobě. Ale péče je tam stejná.

Koupí štěněte nemáte nikdy jistotu zda vůbec štěně uchovníte, země původu nedělá kyčle, a vždy je koupě psa sázka do loterie a troška zkušeností chovatele. V nejhorším budete mít doma mazlíka za desítky tisíc J

 

Protože jsou náklady vysoké tak si samozřejmě chovatel chovného psa nechá ty náklady zaplatit krytím. A fena, u které jsou náklady ty samé, tak porodem štěňat. Pokud bychom to vzali z ekonomické stránky, ale myslím, že v dnešní době, kdy mobil stojí 10-20 tisíc a lidé ho koupí a mají dva roky, tak i chovatel si svojí práci nechá zaplatit, pokud k chovu přistupuje zodpovědně a snaží se dovést kvalitní jedince, aby chov neupadal, ale naopak se zlepšoval, nejen exteriérově, povahově, ale hlavně i zdravotně. Nikdo nic nechce dělat zdarma, ani chovatel, kde práce okolo štěňat se nikdy nezaplatí, tu dělá chovatel z lásky k plemeni a štěňátkům. A kvalita odchovu a chovu stojí nemalé peníze. Krycí pes a fena nežijí jenom ty 4 měsíce co je fena březí a nutné dva měsíce, než se dají štěňata prodat. Dále štěňata u odchovu musí mít nějaké podněty, zkušenosti, než je jenom vlastní pozemek, chovatel se jim musí věnovat a i to je dost práce a času, který se vlastně nezaplatí, ale je to pro mě radost, když předávám novému majitele socializované štěně, které je kamarádské, nebojácné a zvídavé.

 

Dle mých zkušeností krytí kvalitním psem stojí v ČR 25 tisíc a v zahraničí 1000-1500 Euro. Tato cena se samozřejmě musí promítnout do nákladů při odchovu štěňat. Tuto cenu zaplatíte již při krytí a nemáte jistotu, že fena zabřezla. Pokud fena nezabřezne a chovatel je slušný, máte další krytí zdarma,ale pokud nezabřezne ani podruhé, tak jste o peníze za krytí přišli. Také musíte připočíst náklady na dopravu za psem a někdy to můžou být i další tisíce, dle toho kam jedete. Pokud má chovatel psa doma i tak si musí náklady přičíst, psa koupil a krmí ho, dává mu veškerou péči a ten pes také musí z nějakých financí žít.

 

Nyní se tedy pokusím nastínit cenu štěněte, pokud jste to dočetli až sem a já jsem Vás tím neotravovala.

 

Fena začala hárat, to znamená, že je nejlepší udělat v určitém dni test na výšku progesteronu. Ta se pohybuje okolo 700 Kč. Někdy se to musí opakovat i 2 – 3x, plus samozřejmě náklady na cestu na veterinu.

 

Nyní tedy je první položka cca 2000 - 2500 Kč.

 

Hurá, je ideální den a jedem na krytí. Při úspěšném krytí zaplatíme částku 25 000 Kč za krytí pokud je to v ČR a to ještě ani nevíme zda fena zabřezla.

 

Tento pokus krytí nás tedy již stojí cca 27500 a nějaké náklady na cestu a čas, který nikdo neproplatí.

 

Hurá 30 den, jedem na ultrazvuk, zda je fena březí – dalších 600 Kč.- + náklady na dopravu feny na veterinu.To jsou řádově stovky, ale každá cesta něco stojí.

 

Hurá nastal den D a fena začne rodit. Pokud je všechno v pořádku a rodí se dobře, což u pyrenejců  není tak jednoduché, porody trvají většinou déle tak nastupuje pomoc veterináře.

 

Pokud je to na císařský řez tak si chovatel připraví 15-25 tisíc dle kliniky a komplikací, mastin je váhově těžké zvíře a operace je finančně náročná.

 

Po operaci pak i nutné kontroly na veterině, ultrazvuk, antibiotika, vyndání stehů – další náklady cca 3000 Kč.

 

Pokud není potřebný řez, ale pouze porod s asistencí a pomocí vyvolávacích přípravků, aby fena porodila tak je cena někde 4000-8000 dle náročnosti. Dělá se opakovaně ultrazvuk zda štěňata žijí, medikace, někdy i RTG pro zjištění počtu plodů (na ultrazvuku to není tak přehledné pro velikost feny a počtu štěňat)  a většinou na konci porodu jsou feně podané antibiotika, hlavně, když nejsou všechna lůžka a samozřejmě druhý den po porodu další ultrazvuk a kontrola, zda se fena čistí dobře.Opět další peníze a myslím si, že každý ví, kolik stojí veterinární péče, když je nějaký problém. Kontrola po porodu je myslím standardní péče o fenu a dělá se, i když fena nemá žádný problém a porodila sama. Takový kus špatně odloučené placenty ponechané v děloze dokáže udělat pěknou paseku a fena by mohla i zemřít na zánět dělohy, nehledě pak na zbytečné náklady a utrpení fenky.

Pokud fena porodí bez problémů, tak vás stejně čeká kontrola na veterině a ultrazvuk, zda je vše v pohodě, injekce na stažení dělohy atd., cca 1500-2000 Kč.

 

Většinou má fena víc štěňat a pomáhá se jí s dokrmováním, já tedy dokrmuji i pět štěňat,nechci fenu zbytečně utahat a nikdy to nenechávám na ní. Mléko používáme od Royal Caninu a cena je okolo 1200 Kč za 2kg balení, většinou spotřebuji 3-4 x 2 kg balení, takže cena je okolo 4600 Kč.Pokud je štěňat více, spotřebujete i 6 dvoukilových balení x 1200 Kč.

 

Feně dávám kvalitní granule od Royalu také, dostává startér , ten stojí okolo 1600 Kč za 15 kg pytel a do cca 6 týdnů spotřebuji tak 4-5 pytlů, dostávají pak i štěňata od 3-4 týdne. Jsme tady nyní na 6400 – 8000 Kč za krmivo.

 

V šesti týdnech jsou štěňata již po třetí odčervená – cena okolo 1000 kč za všechny.

 

Po šestém týdnu se očkují, jedna dávka je cca 450 kč na štěně + 700 Kč na štěně čip a passport . Při počtu např. 5 štěňat je tedy cena za očkování a odčervení  - 2250 + 3000 Kč za čip a pas, plus 200 Kč doprava veterináře, nikam štěňata nevozím, nestresuji a očkuji a čipuji v jejich prostředí  = 5450 Kč.

 

V šesti týdnech začínám dávat Royal Canin Puppy, pytel za cca 1200 kč a ten má např. 5 štěňat cca na 4 dní. Ale také se stane, že okolo 8 týdne již máme např. při počtu 7 štěňat 1 pytel na cca 2-3 dny, při krmné dávce 3-4 x za den. Věkem se samozřejmě krmná dávka zvyšuje, takže i počty pytlů.Krmení neodměřuji, ale dávám co sežerou, aby byla dobře zažraná a dobře žrala i v novém domově u nového majitele. Štěňata prodávám na ukončeném 8 týdnu, to znamená,že od nás odcházejí mezi 8-9 týdnem a někdy i okolo 9-16 týdne a i později.Zde se dá samozřejmě odvodit náklady na další krmení, i když nějaké štěně odejde a je jich míň,tak spotřeba krmiva zůstává stejná, protože zbylá štěňata rostou a mají větší spotřebu krmiva, ba se někdy zvyšuje spotřeba pytlů.Samozřejmě, že pak následuje i třetí očkování a další náklady cca 600 Kč na štěně za toto očkování a dopravu veterináře.

 

V devíti týdnech je další přeočkování a v 8 týdnech další odčervení, náklady tedy znovu i s cestou veterináře cca 600 na štěně.

 

Rodokmeny přicházejí chovateli na dobírku a jeden stojí cca 500 Kč.

 

Na jaké částce jsem tedy nyní pouze za krytí,narození štěňat a péči o ně? A fena v březosti také spapala za ty dva měsíce zhruba 4- 6 15 kg pytle, protože má větší nároky  - tedy cca 4000 - 6000 Kč. I ona se musí odčervovat atd.

 

Když to nyní sečtu do 9 týdnů při počtu pěti štěňat u vrhu V na jaře 2017  tak jsem na částce (bez císařského řezu)  cca 70 000 Kč.

Nikde není zaplaceno a započítáno mytí misek v myčce, praní pod štěňata – do 3-4 týdne je mám doma v kuchyni a musí se udržovat v čistotě a kromě prostěradel pod ně, používáme i jednorázové podložky, které nejsou levnou záležitostí. Feně prvních 14 dní se svítí v kuchyni, někdo z rodiny hlídá, aby fena štěně nezalehla, je to spousta hodin, které zájemce nevidí, pokud si to sám nezkusí a určitě se najdou další potřeby maminky a štěňat, ale to bylo na další román.

 

Netvrdím, že by se štěňata nedala odchovat za míň, feně koupit horší krmivo za méně peněz, štěňatům nedávat navíc mlíko a nechat vše na feně, štěňatům koupit levné granule, nebo odchovávat na zbytkách, očkování dát jenom jednou a třeba neodčervovat, na krytí najít nejbližšího a hlavně co nejlevnějšího psa, nemusí se prát pod ně, kupovat podložky, pokud budou mimina na novinách nebo letákách atd. Ono se vždy něco najde kde ušetřit a snížit náklady na minimum, ale myslím si,že to je jenom ke škodě a já chci prodávat štěňata, která cca v 8 týdnech váží 12-16 kg minimálně, také dle pohlaví, zda je to fenka nebo pes.

 

Ale já se rozhodla pro toto obří plemeno. Je málo jedinců a pokud chov má k něčemu vypadat, tak se snažím odchovat štěňata i za cenu vysokých nákladů, ale ta odchovaná štěňata mě reprezentují  a dělají reklamu, nechci, aby mě dělala ostudu, takže raději investuji více peněz. Co do štěněte investuje chovatel a majitel v jeho prvním roce života, to se pak na štěněti projeví v jeho velikosti, mohutnosti a zdraví.

Vždy mě můžou nakrknout lidé v obchodě, kde vidím vozík narvaným vším možným pro páníčky, na sobě nešetří a pak tam vezou dva pytle hypermaketovek v akci. Nechala bych takové granule ochutnat páníčkům. 

A když se nyní dostanu k ceně za štěně, která se pohybuje okolo 20 tisíc za štěně, které má předpoklady na výstavy, to znamená, že má vše co se týče exteriéru v pořádku. Samozřejmě, že každá odchylka pak sráží cenu dolů. Vše pak mám popsané v kupní smlouvě.

 

Chov s PP je evidovaný,takže se musí podávat i daňové přiznání, protože jsou mezi námi i tací, kteří si myslí, že na štěňatech vydělám miliony a posílají kontroly. Jestli si myslíte, že výdělek 15-30 tisíc na vrh je moc , zkuste si koupit fenu, vychovat , odchovat do dospělosti, absolovovat vše k uchovnění a pořídit si miminka :-) určitě pak budete přemýšlet jinak. A to se musí štěňata prodat hned v těch 9 týdnech, pak náklady dál rostou, plemeno je málo známé a někdy trvá, než štěně najde ten správný domov. Navíc fena se musí živit i před tím, než může mít štěňata, já za posledních deset let fenu nekryji dřív než ve třech letech, někdy až ve čtyřech letech. Fena má u mě 1-4 vrhy za život a po tom co již štěňata mít nemůže, tak jí nezabiji, ale dožívá u nás i do 14 let, to znamená,že minimálně další 3-4 roky. Myslím, že fena sotva pokryje náklady za celý svůj život, ale pro mě je pyrenejský mastin koníček, je to úžasné plemeno a nedá se na něm vydělat. U svých fen mám odchovy přidané i s daty porodů :-)

Malá plemena stojí běžně 15-25 a i víc tisíc a nikoho to nepřekvapí a náklady tam takové nejsou.

 

Pokud jste to dočetli až sem, děkuji, třeba jsem trošku nastínila finanční stránku odchovu štěňátek, na vše mám samozřejmě faktury, na veterináře, za krmivo, za rodokmeny atd. Musím to mít, abych mohla doložit případné finanční kontrole.